DEĞİŞİM VE İADE KOŞULLARI

Faturası olmayan ürünlerde yasal olarak hiçbir işlem gerçekleştirilememektedir.

“OUTLET ve İNDİRİMLİ” ürünlerde iade ve değişim kabul edilmemektedir.

İADE Ürün alınmamaktadır

ONLINE OLARAK ALINAN ÜRÜNLER NASIL DEĞİŞİM YAPILIR ?

www.madamlara.com’dan satın almış olduğunuz kullanılmamış ve tekrar satıla bilirlik özelliğini kaybetmemiş ürünlerin değişimini  yapmak için ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 iş gününüz vardır.

Size Kargo tarafından ulaştırılan paketinizin üzerinde faturanız bulunmaktadır.

DEĞİŞİM İŞLEMİNDE KARGO ÜCRETİ ÖDEYECEK MİYİM?

Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa ayıplı/defolu/yanlış ürünü bizim adresimize gönderirken anlaşmalı olduğumuz kargo firmasını kullanırsanız kargo ücretini biz karşılıyoruz. Farklı bir kargo firması ile gönderim yapmanız durumunda kargo ücretini karşılamamaktayız.

Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişim ve iade işlemlerinde tarafımıza gönderirken kargo ücretini siz karşılıyorsunuz, ürün değişim işleminden sonra size gönderilen yeni ürününüzün kargo ücreti tarafınıza yansıtılmaktadır.

İndirim ve outlet ürünlerinde değişim ve iade hakkı bulunmamaktadır. 

DEĞİŞTİRDİĞİM ÜRÜN GÖNDERDİĞİM ÜRÜNDEN DAHA PAHALI

Değişim siparişinizdeki ürünlerin toplam tutarı gönderdiğiniz ürün/ürünlerin tutarından yüksek ise kalan tutar KAPIDA ÖDEME veya HAVALE ÖDEMELİ olarak size yansıtılacaktır.

Gönderilen paket içerisinde Fatura çıkmaması durumunda paketin sizlere teslim edildiği aynı gün içerisinde Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçilmelidir.

Kapıda ödeme ile aldığınız ürünleri tarafımıza gönderirken mutlaka IBAN numaranızı banka ismi ve hesaba ait isim soyisim yazmayı unutmayınız

0
0
Sepetiniz
Sepetinizde ürün yokAlışverişe dön
Calculate Shipping

Tekrar görmek ne güzel!

Giriş Yap
Sohbete başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Madam Lara
Merhaba 👋
Sana yardım edebilir miyiz?